Domaćin ovogodišnjeg devetog zasedanja Mediteranske mreže studenata bio je Beograd. Predsedavajuća članica mreže Studentska unija Srbije imala je čast da ugosti kolege, predstavnike nacionalnih krovnih organizacija iz deset zemalja šireg mediteranskog regiona i organizuje seminar na temu međukompanijske razmene studenata-praktikanata „YouthCo mobilnost“ kao i zasedanje skupštine mreže. Događaj je realizovan u periodu od 17.-21. maja 2013. godine u prostorijama rektorata Univerziteta u Beogradu uz prisustvo gostiju iz Portugala, Francuske, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Izraela, Kipra i Malte. Srbiju je pored predsedavajuće Studentske unije Srbije predstavljala i Studentska Konferencija Univerziteta u Srbiji.
Mediteranska studentska mreža, osnovana 2003.godine kao lobistička grupa unutar Evropske studentske unije, povezuje studente zemalja koje pogađaju zajednički problemi, često dosta različiti od onih koje pogađaju zemlje severne i zapadne Evrope. U potrazi za rešenjima prepoznali smo da umrežavanjem možemo da izvršimo intenzivniji pritisak na ministarstva obrazovanja i druge relevantne faktore u zemljama iz kojih dolazimo.
Kao gorući problemi među mladima u svim zemljama šireg mediteranskog regiona, zapošljivost i pripremljenost svršenih studenata za tržište rada predstavljaju ključna pitanja na koje je zadnjih godina fokusiran rad mreže. Pristup rešavanju ovih problema započet je aprila 2012. godine zasedanjem na Kipru, a zatim nastavljen konferencijom u Sloveniji kao i ovogodišnjim seminarom u Srbiji. Predstavljeni koncept međukompanijske mobilnosti praktikanata naišao je na pozitivne reakcije svih uključenih strana i rezultovao konstruktivnim diskusijama i predlozima praktične politike, koji su sada u procesu usaglašavanja među unijama članicama mreže, nakon čega će uslediti usvajanje akcionog plana na jesenjoj skupštini u Španiji, a u 2014. godini očekujemo početak inplementacije.
Osnovna ideja je da osim međuuniverzitetske razmene koja podrazumeva pohađanje nastave u zemlji u koju student odlazi razvijemo i model razmene studenata za odlazak na praktičan rad u kompanijama koje posluju u zemljama članicama mreže. Na ovakvu razmenu studenti će moći da idu svake godine redovnog studiranja u letnjim mesecima jer smo prepoznali da u tom periodu ima najviše mesta u studentskim domovima pa ćemo na taj način izbeći velike troškove smeštaja i ishrane studenata koji odlaze na razmenu u zemlje sa većim životnim standardom. Intenzivno ćemo lobirati da pronađemo i stipendije za one koji odlaze jer smo radeći na pripremi ovog projekta kao najveću pretnju videli nespremnost kompanija da plaćaju praktikantie, ali da su voljni da primaju mlade ljude na praksu. Benefiti za obe strane su jasni, studenti dobijaju iskustvo rada u realnom okruženju i usavršavanje jezika, a kompanije sveže ideje i drugačije perspektive u viđenju različitih problema. Takođe multinacionalne kompanijekoje posluju u ovom regionu dobijaju bazu mladih ljudi koji su prošli obuke u njihovim sedištima u više zemalja.
Na seminaru su predavanja i radionice držali predstavnice Ministarstva omladine i sporta, koje je i finansiralo ovogodišnji projekat, Bojana Perović i Aleksandra Mitrović, predstavnik Nacionalne službe za zapošljavanje Dragan Đikić, Mihailo Gajić iz Beogradske otvorene škole, Blaže Todorovski član izvršnog odbora Evropske studentske unije, kao i Itzik Yoush i Gabriela Bergan iz sekretarijata mreže.
Ovom prilikom želimo dobrodošlicu u mrežu dvema novim punopravnim članicama, nacionalnim studentskim unijama Bugarske NASC i UBS, čije je članstvo izglasano na ovom zasedanju skupštine mreže.
Mediteranska mreža studenata nastavlja sa radom na poboljšanju položaja studenata, kao i kreiranju prilika za svršene studente i borbom protiv problema zapošljivosti koji uzima sve većeg maha u čitavoj Južnoj Evropi. Kao prestavnici generacije koja treba da živi u svetu koji se danas u vremenu krize kreira teškim dugoročnim odlukama ne smemo sedeti skrštenih ruku, već konkretnim akcijama doprineti da sutra stvaramo u boljem svetu.